ahrefs nedir

Ahrefs Nedir, Ahrefs Araçlarının Kullanımı

Ahrefs nedir diye merak ediyorsanız cevabın dijital dünyada web sitenizi ön plana çıkaracak ve görünür kılacak olan etkili SEO analiz aracı olduğunu bilmelisiniz.

Ahrefs nedir ve Onun İle Web Sitenizi Yeniden Optimize Edin

SEO analiz araçları web sitenizin durumunu kontrol etmekten rakiplerinizi analiz etmeye pek çok konuda size yardımcı olur. Manuel olarak gerekli analizi yapmak zor ve zaman alıcı olacağından web siteleri genellikle SEO araçlarına başvurur. Bu araçlardan biri de son zamanlarda oldukça popüler ve güçlü bir SEO analiz aracı olan Ahrefs’tir. SEO analiz yöntemleri ile web siteniz hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.  Ahrefs nedir, neler yapabilir ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Ahrefs Nedir

ahrefs nedir

Sizin yerinize Ahrefs web’i tarayarak, verileri depolayan ve onları erişiminize sunan bir SEO analiz aracıdır. Ahrefs firmanız için en uygun anahtar kelimeleri arar, içeriği anlar ve görüntülenme sıralamanızı raporlar. Aynı zamanda backlink bağlantı denetleyicisi olan Ahrefs sektörünüzdeki en büyük sitelere kimlerin ne kadar bağlandığını bilmenizi sağlar böylece kendi bağlantılarınızı oluşturmak için doğru bir yol izleyebilirsiniz. Sitenin içeriğine uygun kaliteli backlinkler alınarak kalıcı olmaları sağlandığında bu, web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarır. Bağlantıları tanımlamak, Ahrefs’in en önemli özellikleri arasında yer alır.

Ahrefs ile Neler Yapabilir?

Ahrefs’in bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi farklı konularda son derece yardımcı olması ve işlerinizi kolaylaştırmasıdır. Ahrefs’in yapabileceklerinden başlıcalarını sizin için derledik.

Derinlemesine SEO Analiz Raporu

1) Arama sonuçları raporu ile görüntülenme sayınızı arttırmanızı sağlar.

Ahrefs, site gezgini aracıyla web sitenizi analiz eder ve arama motorları sonuçlarında hangi sırada yer aldığı ile ne kadar görüntülendiğini raporlar. Ek olarak arama motorundaki sıralanmanızı üstlere çıkarmanız için yapmanız gereken ayrıntıları bildirir.

2) Kapsamlı backlink analiz raporu sunar.

Ahrefs, backlink analizini son derece ayrıntılı yapan iyi SEO analiz araçlardan biridir. 3. taraf başvuru sitelerinden web sitenize gelen backlinklerin listesini veren Ahrefs sektörünüzdeki rakip web sitelerinin de backlink analizini gerçekleştirmektedir. Ayrıca hangi domain’den backlink almanız gerektiğini de belirten Ahrefs SEMrush, Moz veya Majestic gibi diğer backlink denetleyicisi araçların tam tersine Googlebot gibi kendi tarayıcısını kullanarak analiz sağlar. Raporda, kaç tane .com, .org, .net, edu ve hükümet gibi backlink aldığınız da yazar.

Keşfetmediğiniz Yeni Anahtar Kelimeler Edinin

ahrefs kelime bulma aracı

3) Size yönelik en etkin anahtar kelimeleri tahlil eder.

Ahrefs nedir dendiğinde akla gelen bir diğer konu ise anahtar kelimeler. Ahrefs’in önemli özelliklerinden biri de web sitenizin içeriğine ve sektöre uygun anahtar kelime araştırma aracı ve anahtar kelime analizi imkanlarıdır. Anahtar kelimeler ile ilgili raporunda Ahrefs, arama motorlarındaki sıralamanızı üstlere taşımak için ideal anahtar kelimelerin tespitini yapar. Ahrefs arama hacmi verilerini kendi tarayıcısından sağlar. Google anahtar kelime planlayıcısı da dahil olmak üzere Ahrefs’i pek çok araçtan ayıran özellik sektörünüzdeki rakiplerinizin kendilerini geliştirmek için hangi anahtar kelimeleri kullandığını tahlil etmektir. Bu özellik sayesinde web sitenizde benzer anahtar kelimeler ya da varyasyonlarını kullanmanıza olanak tanır.

4) İçerik gezgininden faydalanmanızı sağlar.

İçerik pazarlama her alandaki web siteleri için en önemli SEO dayanak noktalarından biridir. İçeriklerinizle ilişkili olarak neler üretmeniz gerektiğini ve hedef kitlenizin en sevdiği şeyleri Ahrefs ile öğrenebilirsiniz. İçerik gezgininin yardımı ile istediğiniz her konuda etkin bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz.

Ahrefs’in Veri Tabanı

Ahrefs, son derece geniş bir veritabanına sahiptir. Bu veri tabanında başlıca olarak aşağıdakiler yer alır.

  • 172,2 milyon domain
  • 268 milyar dizinlenmiş sayfa
  • 14,9 trilyon iç bağlantı
  • 1,9 trilyon dış bağlantı
  • Dünya genelinde 7,5 milyar anahtar kelime
  • Sadece Brezilya’da 520 milyon anahtar kelime

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *