alexa-nedir

Alexa Nedir ve Alexa Sıralaması

Yazımıza ilk önce Alexa şirketinin özellikleri nedir, Alexa nedir ve Alexa sıralaması nedir konuları hakkında bilgi vererek başlayalım. Alexa, Amerika Birleşik Devletleri merkezli  Amazon firmasına ait bağımsız bir şirkettir. Alexa, web ölçümleme ve SEO araçları sunan bir bağımsız internet şirketidir. 1996 yılında Amazon tarafından kurulan Alexa şirketi, web sitelerini inceleyip analiz eder, web sitelerine giren bireylerin hareketlerini takip eder, takip ettiği bireylerin hareketlerinden ölçümler yapar. Bu ölçümler sonrasında sıralamalar oluşturur.

alexa nedir

Alexa  Nedir?

İnternet sitelerinin trafiği hakkında bilgi veren bir web sitesidir, web sitelerini analiz eder, web sitesinin sıralamasını oluşturur. Alexa, web sitesi hangi ülkede bulunuyorsa hem o ülkeye göre hem de dünya geneline göre bir sıralama listesi oluşturur. Web sitesi, Alexa sıralamasında rakamsal olarak ne kadar düşükse, bu durum sitenin o kadar iyi iş çıkardığını yani tıklanma sayısının fazla olduğunu  ve sitenin bir o kadar çok ziyaret edildiğini gösterir. Örneğin, bir web sitesi sıralamada 20. sırada olsun, bir başka web sitesi sıralamada 50. sırada olsun. 20. sıradaki web sitesi daha fazla ziyaretçiye sahiptir.

Alexa nedir  ve Alexa sıralamasının önemi konularına değindik ve bu konuların ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Yani, bir web sitesinin Alexa sıralaması ne kadar düşük bir rakam ise, bu durum o web sitesinin  o kadar çok değerli, fazla tıklanan ve fazla ziyaretçi sayısına sahip olan bir web sitesi olduğunu gösterir. Alexa nedir sorusunu merak edenler için konuyu uzunca cevaplamış olduk. Umarım sizler için yararlı bir yazı olmuştur.

1996 yılında Amazon tarafından kurulan bağımsız bir şirkettir. Alexa web sitelerini inceleyerek sitelere giren kişilerin hareketlerini takip ederek ölçüm yapar. Örneğin Alexa, birinin siteye arama motoru ile mi girdiği, direkt olarak linki yazarak mı girdiğinin ayırtını yapar ve sitede en çok nerelere tıklandığı ile ne kadar vakit geçirildiğini analiz eder. Bu analizler doğrultusunda alexa sıralaması web siteleri için son derece önemli hale gelir çünkü bir sitenin amacı içeriği ne olursa olsun daha çok görünür olmaktır.

 

alexa-siralama

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa sıralaması web sitenizin diğer web sitelerine göre ne kadar popüler olduğunu gösterir. Alexa sıralamasında en popüler web site 1. sıradakidir. 300 milyondan fazla web sitesi Alexa sıralaması içerisinde yer alır. Alexa sıralaması, sitenin tahmini görüntülenme sayısını ve son üç ay içerisindeki ziyaretçi katılımını gösteren özel bir analiz yöntemi kullanır. Alexa sıralamasını inceleyerek web sitenizin diğer sitelere göre nerede yer aldığını inceleyebilirsiniz.

Alexa’dan en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Alexa, 1996 yılında ABD merkezli Amazon sitesi tarafından kurulan, web sitelerinin trafik durumları hakkında bilgi veren bir analiz yapma sitesidir. Alexa, çok büyük bir veritabanına sahiptir. 20 yıldır kullanılan bir analiz yapma aracı olan Alexa, internet kullanıcılarının web siteleri hakkında bilgi almak adına baktıkları en önemli sitelerden biridir. Web siteleriyle ilgili bilgileri büyük oranda Alexa Toolbar isimli bir yazılım aracılığıyla kullanıcılardan toplamaktadır.

Sıralamanın önemi

Alexa’dan en iyi şekilde yararlanmak adına, uygulayacağınız en iyi taktik sıralamanızı düşürmenizdir. Alexa sıralamanıza bakarak, sıralama büyük bir rakam ise bu rakamı düşürmelisiniz. Alexa sıralamanızı düşürmeniz için birkaç yol izleyebilirsiniz. Böylece Alexa’dan en iyi şekilde yararlanmış olursunuz. Web sitenizin alacağı hit, sayfanın gösterilme sayısı, ziyaretçinin sitede kalma zamanı arttıkça zaten Alexa sıralamanız da bunlara bağlı olarak düşecektir.

Sitenizi Alexa’ya kayıt ettirerek bundan yararlanabilirsiniz. Web sitenizi Alexa’ya kayıt ettirmeniz çok kolay. Web siteniz yayına girdikten sonra Alexa botları tarafından fark edilip kayıt olacaktır. Alexa kayıt işlemini hızlandırmak isterseniz Alexa Toolbar yüklemelisiniz. Alexa Toolbar  yükledikten sonra web sitenizi ziyaret edin ya da Alexa.com sitesinde sitenizi sorgulatın. Alexa Toolbar ile web sitenizin ziyaretçi  sayısı performansını takip edebilirsiniz, ziyaret ettiğiniz sitelere ait analizleri bulabilirsiniz.

Alexa kullanmanın faydaları nelerdir?

1996 yılında kurulmuş ABD merkezli bir e-ticaret firmasıdır. Amazon sitesi tarafından kurulan Alexa şirketi, web sitelerinin trafiğini analiz eder, arama motorundaki bilgileri analiz eder ve inceler, topladığı bilgilerin bir sıralamasını çıkartır. Alexa kullanmanın ilk faydası, web sitenizin durumunu görebilmenizdir. Web sitenizin dünya sıralamasındaki yerini görebilirsiniz. Siteniz kaç kez görüntülenmiş, kaç kez tıklanmış, ziyaretçi sitede ne kadar zaman kalmış, ziyaretçi sayısı ne kadar, arama motoruna kaç kez sitenizin adı yazılmış gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Alexa Değeri Nasıl Arttırılır?

Alexa ile değer artırabilirsiniz. Alexa değerinizi peki nasıl artıracaksınız, bu konuya bir bakalım. Öncelikle ziyaretçi sayısını artırmalısınız.Ziyaretçi sayısını artırdığınızda, Alexa bunu tespit eder ve sizi değerli sitelerin arasına sokar. Bu konuda bazen otomatik tıklamalar ile ziyaretçi oluşturulmaktadır.Ancak bu otomatik tıklama yöntemini pek önermiyoruz. En iyisi, bilgisayarınıza Alexa Toolbar yüklemeniz ve sitenizi sıkça ziyaret edebilmeleri için tanıdıklarınıza sitenize girmelerini söylemeniz. Ziyaretçilerin olabildiğince çok sitede kalmalarını sağlamanız gerekir.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *