semrush nedir

SEMrush Nedir ve Onunla İlgili Herşey

SEMrush Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SEMrush nedir , tüm dünyadaki internet pazarlamacıları tarafından güvenilmektedir. 46 milyondan fazla alan adı ve 120 milyon anahtar kelimeden oluşan devasa bir veritabanına sahiptir Bir alanın organik konumu veya Google’ın SERP’lerinde (arama motoru sonuç sayfaları) açılış URL’si, AdWords reklamlarının ve konumlarının kopyaları, TBM reklamları, rakip analizi ve çok daha fazlasını izler. En önemlisi de içerik pazarlamanıza yardımcı olur. Semrush nedir ve bu seo aracı ile neler yapabiliriz daha derinden inceleyelim.

SEMrush nedir

 Bu Araç Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

SEMrush, anahtar kelime analizinizi gerçekleştiren, rekabetinizin anahtar kelime stratejisini izleyen, siteniz için SEO denetimini yürüten, backlink fırsatları ve çok daha fazlasını sağlayan bir SEO aracıdır. Backlink, bir web sitesine başka bir site tarafından verilen linklerdir. Backlink sayısı web sitesinin güvenilirliği için önemli ipuçları verir.

Semrush’ı Kimler Kullanabilir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), değerli web sitesi trafiğini ve potansiyel müşterileri artırmak için en iyi dijital pazarlama stratejilerinden biridir. SEO’nun anlaşılması zor olabilir, ancak SEMrush gibi yazılımlar SEO bilgisi olmayanlar için onları daha yönetilebilir hale getirir.

SEMrush şirketleri SEO kampanyaları gibi dijital pazarlama yöntemlerini başarıyla izlemesine yardımcı olan bir yazılımdır. SEO, tıklama başına ödeme, sosyal medya ve içerik pazarlama kampanyalarını yürütmenize yardımcı olur.

ücretsiz semrush nasıl kullanılır

Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

Bu seo aracını 7 günlük süreyle ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz, deneme sürümünde sınırlı özellikleri kullanabilrsiniz ve size 3 çeşit plan sunulur. Sizin veya rakibinizin web sitesinin analizini yapmak istiyorsanız SEMrush’a kaydolmanız gerekir. SEMrush’ı etkili biçimde kullanmak için sizin için listelediğimiz adımları takip edin.

Adım 1) SEMrush hesabı edinin.

Ücretiz 7 gün kullanım hakkı

7 günlük ücretsiz deneme sürümü ile ücret ödemeden SEMrush’a kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra giriş yapın.

Adım 2) Şirketinizi ve ürünlerinizi göz önünde bulundurarak olası anahtar kelimeleri tahmin edin.

Hangi Anahtar Kelimeyle Başlamalı? Fikirler Edinin

Yaptıklarınızı en iyi açıklayan konuların veya temaların bir listesini yapın başlamak için, işletmenizin neler sunduğunu açıklayan terimleri veya konuları düşünün. Bu konuları düşünürken kendinizi müşterilerinizin yerine koyun.

Ürünleriniz ve şirketiniz hakkındaki müşteri beklentilerine atıfta bulunun. Örneğin bir giyim markasına sahipseniz aradığınız anahtar kelime ”sweatshirt” olabilir ya da bir tatlıcı dükkanına sahipseniz bu ”çikolata” olabilir.

Adım 3) Bu konuların her birini SEMrush’a girin.

Genel konularınız veya temalarınız, yeni anahtar kelimeler araştırmak için SEMrush için harika bir başlangıç ​​noktası olacaktır. Sol taraftaki sütun bağlantılarını kullanarak Keyword Research kısmına gidin ve Overview yazan yere tıklayın.  Ardından, konularınızdan birini ekranın üst kısmındaki arama kutusuna yazın ve ARA’ya basın.

Adım 4) Arama seçeneklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Size Özel Arama Seçenekleriyle Analiz

Anahtar kelime arama kısmının sağ tarafında iki seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilki şu anda kullanılmakta olan aracı ”anahtar kelime araştırması” nı belirtir. Buna tıklamayın, aksi takdirde aracı sıfırlayabilirsiniz. İkincisi ise hangi bölgesel arama motorundan sonuçları görmek istediğinizi belirtmenize olanak tanır. Böylece yalnızca yaşadığınız ülkeye göre değil aynı zamanda diğer ülkelerin arama sonuçlarına göre de arama yapabilirsiniz.

Hitsearch Nedir

Adım 5) Hit SEARCH seçeneğinden yardım alabilirsiniz.

Hit SEARCH seçeneğine tıkladığınızda, araç, seçtiğiniz bir temayla ilgili çeşitli verilere genel bir bakış görüntüler. Araba firması için bu ”spor araba” olabilecekken ayakkabı firması için ”çizme” olabilir.

Adım 6) Anahtar kelime zorluğunu arttırabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinden doğru seçim

SEMrush’ın anahtar kelime zorluğu aracı (keyword difficulty tool)  belirli bir anahtar kelime için bir rakibin arama sıralamasındaki konumlarını yakalamanın ne kadar zor olduğunu öğrenmenize olanak tanır. Bunların hepsi tahminidir ve SEMrush tarafından uygun bir hesaplama ile belirlenir. Kesinliği olmasa bile son derece fayda sağlar.

Araç, bir anahtar kelime için sıralanan diğer alan adlarını analiz eder ve anahtar kelimenin sıralanmasının ne kadar zor olduğunu yüzde olarak tahmin eder. Örneğin tişört için arttırılmış anahtar kelime zorluğu, komik tişörtler, havalı tişörtler, tişört baskı, ucuz tişört olabilir.

Adım 7) Rakiplerin anahtar kelimelerini araştırın.

Rakipler Hangi Anahtar Kelimeleri Kullanıyor?

SEMrush ayrıca rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelere göz atmanıza ve hatta bunlarla optimize ettiğiniz ifadeleri karşılaştırmanıza olanak tanır.

SEMrush, temel olarak her bir alan için ortak ve benzersiz anahtar kelimeler görmek üzere en fazla 5 alanın karşılaştırılmasına izin veren Domain vs domain adlı araca sahiptir. Kullanmak için Tools (araçlar) bölümünde yer alan ”Domain vs domain” seçeneğine tıklayın.

Adım 8) SEMrush’ta sıralama takibi yapabilirsiniz.

Semrush ile sıralama takibi

Anahtar kelimeleri seçmek ve bunlar için sayfaları optimize etmek, sürecin sadece bir parçasıdır. Ancak başarınızı ölçmek için sıralamanızı da takip etmelisiniz.

Konum İzleme Aracı

SEMrush’ta, alan adınızın (domain) optimize ettiğiniz anahtar kelimeler için nerede sıralandığını izlemenize imkan tanıyan Konum İzleme aracını (Position Tracking Tool) kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için Tools bölümünde yer alan Position tracking’e tıklayın.

SEMrush ile anahtar kelime araştırma süreci temel olarak bu adımlar ile sağlanır. Bu anahtar kelime verileriyle ne yaptığınız, nasıl yorumladığınız ve bunları sayfanız ile nasıl eşleştirdiğiniz size kalır.

Neden SEMrush Kullanmalıyım?

SEMrush’ı kullanmak web siteniz için pek çok fayda sağlar. SEMrush’ın sağladığı temel faydaları sizin için derledik. SEMrush siteniz için en ideal anahtar kelimelerini belirlemenize yardımcı olur. Anahtar kelime stratejiniz, içerik pazarlama planlarınızın temelini oluşturmalıdır.

Doğru Anahtar kelime seçimi

Anahtar kelimeler müşterilerinizin sizi bulmasını sağlar. Arama sitelerindeki görünürlüğünüz anahtar kelimelerin yardımıyla artar. SEMrush size en fazla görüntüleme oranını sağlayabilecek anahtar kelime öbeklerini tanımlar. SEMrush etkileyici SEO zekası ile size anahtar kelime optimizasyonu ve içerik stratejisi ile ilgili konularda yardımcı olur.

Rakip analizi önemli

Rakiplerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini ve neyi doğru yaptığını analiz etmeden önce, kendinizin ne yaptığınızı daha iyi anlamanız gerekir. SEMrush aracına web adresinizi girdiğinizde, aldığınız görüntüleme hakkında ister ücretli ister organik olsun, bilmeniz gereken her şeyi bildiren bir genel bakış ekranı görürsünüz.

Sabırla Analizleri İnceleyin

Görüntülemelerinizin iyileşip iyileşmediğini ve Google’da gerçek zamanlı olarak nasıl sıralandığını bu şekilde görebilirsiniz. SEMrush, son 12 ila 24 ay boyunca ilerleme hızınız ve görüntüleme sayısındaki artışınız hakkında merakınızı giderecek PDF şeklinde aylık SEO raporları gönderir. Gösterge tablonuzu her hafta izlediğinizden ve ilerlemenizi yakından takip ettiğinizden emin olun.

Semrush Vazgeçilmez SEO Aracınız Olabilir

Birçoğu sizinkinden çok farklı olmayan milyonlarca web sitesi var. Bu nedenle, rekabete dikkat etmek ve diğer sitelerin tam olarak neler yaptıklarını öğrenmek çok önemlidir.

SEMrush, rakiplerinizin görüntülemelerini, sahip oldukları anahtar kelimelerini inceleyerek daha derinlemesine bakmanıza olanak tanır. Rakipleriniz tarafından en büyük etkiye sahip anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, bir sonraki adım onları kendi içerik pazarlama çabalarınızın bir parçası haline getirmektir.

SEMrush’ın Gücünü Kullanın

Bu arama terimlerini hedefleyen içerikleri SEMrush ile birlikte geliştirebilirsiniz. SEMrush, rekabetinizi anlamaya ve en iyi anahtar kelimeleri için aldıkları görüntülenmeleri hedeflemeye dayalı çok başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlar. Sonuç olarak; Semrush nedir ve nasıl kullanılır? sorusunun cevabını makalemizde yanıtlamaya çalıştık, bir sonraki makalelerimizde konuyu daha da derinden ele alacağız, lütfen takipte kalın.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *